DROBNÉ ZPRÁVY

  • 19.03. - Provozní porada
  • 20.03. - Vítání jara
  • 23.03. - Posezení ke Dni učitelů
  • 25.03. - Květná neděle
  • 25.03. - Začátek letního času

Archiv

Kalendář

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Evropský den jazyků – minoritní jazyky kolem nás

Letošní projektový den k Evropskému dni jazyků, který Základní škola Špičák v České Lípě již tradičně slaví, byl věnován těm cizím jazykům, kterými mluví lidé žijící v našem městě. Každá třída propojila výuku cizích jazyků a naukové předměty např. zeměpis, dějepis, výchovu k občanství, dramatickou výchovu, ale i třeba matematiku. Jednalo se o náročný projekt, během jehož realizaci žáci získali bližší vztah k „jinak mluvícím“ spolužákům a spoluobčanům. Projektový den dal žákům prostor pochopit specifika jiných kultur, jejich života i jazyka. Žáci ze tříd 2. stupně si připravili prezentace, vyprávění, divadlo či besedu pro třídy na 1.stupni školy. Ti zase na oplátku nakreslili mapu, vlajku nebo znak pro své starší spolužáky.

Tak např. žáci VII.C nacvičili ve slovenštině pohádku O veliké řepě, žáci XI.B učili své mladší spolužáky ruské lidové písně a vyráběli matrjošky a sehráli v ruštině pohádku O budce. VIII.A si pro třeťáčky připravila nejen prezentaci se základními informacemi o Vietnamu, ale i ochutnávku vietnamských jarních závitků, besedu s vietnamcem a různé kvízy a soutěže.

IX.A zase připravila tradiční mongolské pohoštění i s lidovými tanci na originální mongolskou hudbu, kterou nádherně předvedla dívka v národním kroji. Žáci VII.B zase odcházeli ze školy s vlastnoručně vyrobenými vietnamskými kloboučky a VIII.B přiblížila svým spolužákům Ukrajinu.

Projektové dny by měly děti učit pracovat v kolektivu, koordinovat týmovou činnost ve společný závěrečný výstup. Žáci by měli získat hlubší znalosti o zvolené problematice, nové zkušenosti nejen ve školních předmětech, ale i např. v estetice nebo rétorice. Právě uplynulý projektový den splnil výše uvedené ve všech směrech a bylo nakročeno k překonání hranic mezi jednotlivými cizími národnostmi v jednom městě a v jedné škole.

I.Truhlářová, ZŠ Špičák (ČLD 5. 10. 2010)