• 25.06. - Pedagogická rada
  • 29.06. - Konec školního roku - předávání vysvědčení

Červen 2018
« Kvě

Okresní kolo olympiády v českém jazyce

Letošní ročník se konal nezvykle brzy, již 29. ledna. V budově českolipského gymnázia se sešlo 31 vítězů školních kol. Naši školu reprezentovaly Petra Poláková z 9. B a Karolína Míšková z 8. C, které se na soutěž poctivě připravovaly. Nejdříve předvedly své znalosti v sedmi mluvnických úkolech. Preferovaly se hlavně ty stylistické, v nichž měli žáci chyby nejen opravit, ale i vysvětlit. Dále byly přichystané úkoly prověřující znalosti ze spisovné výslovnosti a nechybělo ani určování koncovek, vzorů a rodů podstatných jmen. Požadovalo se také vytváření základních slovníkových podob různých slovních druhů, zcela však chybělo učivo ze skladby. Druhá hodina byla již tradičně vyhrazena slohu. Soutěžící měli zpracovat formou prózy zadané téma: „Ve školním rozvrhu mi chybí jeden předmět, a to…” Ve své slohové práci měli řešitelé okresního kola zdůvodnit svou volbu a napsat, co by mělo být náplní zvoleného vyučovacího předmětu. Obě naše žákyně odvedly výbornou práci. Po mluvnické části byla Petra dokonce na stříbrném postu se 16 body a Karolína jich měla jen o pět méně. Slohová úloha našich děvčat však postrádala nápadité zpracování, což však byl problém většiny prací. Nutno však dodat, že se v textech soutěžících téměř nevyskytovaly gramatické chyby, problémem zůstala interpunkce u vložených vedlejších vět.

A nyní již k umístění našich děvčat. Petra nakonec obsadila skvělé 5. místo a Karolína 13. příčku (přičemž zaostala o pouhý jeden bod za žákyní gymnázia). Oběma patří velké poděkování za reprezentaci naší školy.

D. Bílá, 31. 1. 2018