DROBNÉ ZPRÁVY

  • 16.12. - Třetí neděle adventní
  • 23.12. - Čtvrtá neděle adventní
  • 24.12. - Štědrý den
  • 25.12. - Boží hod vánoční (1. svátek vánoční)
  • 26.12. - sv. Štěpán (2. svátek vánoční)

Archiv

Kalendář

Prosinec 2018
P Ú S Č P S N
« Lis    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Goalball pro Davida, aneb inkluze na ZŠ Špičák funguje

Dne 14. prosince se v rámci sportovního grantu libereckého kraje konal netradiční turnaj pro zrakově postiženého žáka docházejícího na naši školu.

Davidovi bylo od narození diagnostikováno vrozené zrakové postižení v rámci praktické nevidomosti. I přes toto onemocnění je však David plnohodnotným členem týmu, kde zejména v tělesné výchově předvádí úctyhodné výkony. Ty jsou mnohdy lepší, než u jeho intaktních spolužáků.

Jak by sám vtipně konstatoval: „vytřel jsem jim zrak.“ 

Když se David dozvěděl, že se pro něj plánuje turnaj ve sportovní hře, která je ryze vymyšlena pro zrakově postižené žáky, byl nadšením zcela bez sebe – on sám je totiž členem Goalballového výběru pro Liberecký kraj.

Co to vlastně Goalball je?

Jedná se o kolektivní míčový sport provozovaný zejména nevidomými a slabozrakými sportovci, který byl vymyšlel jako prostředek rehabilitace vojáků osleplých za druhé světové války. K samotné hře: hrají proti sobě dvě tříčlenná družstva a cílem hry je dopravit míč za koncovou čárů – haček je však v tom, že vůbec nic nevidíte – což znamená, že všichni hráči i ti nevidomí (kvůli světlocitu) mají klapky na očích.

Pro lepší představu si pusťte následující video z paralympijských her v Londýně 2012:

https://www.youtube.com/watch?v=0bZ51jzmbAQ

Teď už již k samotnému turnaji. Konal se v tělocvičně naší školy. Herní pravidla byla lehce modifikována, protože turnaj byl připraven pro žáky 9. ročníku. Pro kluky, kteří s Davidem strávili celé 4 roky na 2. stupni, nehrálo se tedy 3 na 3, ale 4 na 4.

Bylo postaveno 5 družstev po osmi hráčích, kde každé utkání trvalo 9 minut, takže bylo dostatečně zajištěno, že si všichni hráči pořádně zahrají. V poslední řadě muselo být ještě upraveno hřiště – k tomu stačila jen páska, která vytyčila herní plochu, neboť nejdůležitějším orientačním smyslem byl hmat a druhým v pořadí sluch, poněvadž míč se kterým se hází, má v sobě nainstalované rolničky.

Nádhera tohoto turnaje spočívala v tom, že děti se velmi brzy dokázaly vcítit do Davidovy role a většinou po jednom utkání se naučily úžasně využívat hmat pro orientaci v prostoru. Díky rychlému osvojení klíčových dovedností byly k vidění nádherné a dlouhé výměny. Žáci svoji disciplínou byli naprosto v transu a zticha. Bez toho by hráči neslyšeli kutálející se míč. Však při vstřelení branky panovala obrovská radost jak v publiku, tak u samotných hráčů.

Po skončení herní části se přišlo k slavnostnímu vyhlášení, kde byl David vyhlášen hlavní hvězdou turnaje a oceněn jako nejlepší hráč. Posléze už následovalo jen vyhlášení celkového umístění, kde se Davidovo družstvo umístilo „jen“ na třetím místě – cíle Davida byly nejvyšší.

Zhodnocení turnaje slovy Davida: „Naprosto skvělé a úžasné, jsem nesmírně šťastný, že jsem se mohl zúčastnit. Goalball mě baví a konečně i děti vědí, jaké to je nic nevidět. Myslím, že jsme si to všichni užili.“.

Fotografie z turnaje pořídila paní učitelka Alena Zelinková, které děkujeme.

J. Havlásek, , 18. 12. 2017