DROBNÉ ZPRÁVY

  • 17.11. - Den boje za svobodu a demokracii
  • 2.12. - První neděle adventní
  • 4.12. - Rozsvěcení vánočního stromu - vánoční jarmark
  • 9.12. - Druhá neděle adventní
  • 10.12. - Provozní porada

Archiv

Kalendář

Listopad 2018
P Ú S Č P S N
« Říj    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Expedice TUMAM aneb putování pravěkem za neandrtálským člověkem

Žáci 3. A s paní učitelkou a paní asistentkou Ivou Páskovou užívali babího léta v krásné přírodě Moravského krasu. Byli jsme ubytováni nad městem Blansko v hotelu s příznačným názvem Vyhlídka. Odtud jsme podnikali naučné výpravy.

První směřovala za Věstonickou Venuší do Archeoparku na úpatí Pavlovských vrchů. V této zvláštní Stavbě roku 2016 jsme si prohlédli archeologické nálezy z místních vykopávek včetně světoznámé sošky. Byl zde pro nás připravený program Šamanova loutka, při kterém si děti zábavnou formou přiblížily život v pravěku. Získali jsme velmi pěkné první turistické razítko do našich deníčků.

Výprava druhá nás zavedla do Moravského zemského muzea Brno. Život neandrtálců nám velmi poučným programem a zajímavou komentovanou výstavou přiblížili pracovníci pavilonu Anthropos. Měli jsme možnost držet skutečně pravý pěstní klín, potěžkat si mamutí stehenní kost a v závěru i vidět mamuta v životní velikosti! Deníčky se plnily razítky i zážitky. Volný čas jsme si užili na dinosauřích prolézačkách.

Čtvrtečního rána už jsme se nemohli dočkat – čekala nás návštěva Punkevních jeskyní doplněná projížďkou na lodičkách po podzemní části říčky Punkvy. Náladu nám nezkazilo ani marné čekání na Krasobus, nepřijel! … Do začátku prohlídky zbývala jen hodina! Naštěstí se nám za pomoci ochotných lidí podařilo sehnat náhradní autobus! „Naším“ busem jsme se dostali na Skalní Mlýn včas a odtud již v poklidu vláčkem až k jeskyním. Velmi se nám líbila krápníková výzdoba a dno propasti Macocha nás ohromilo. Výborná akustika krasového dómu nám poskytla nezapomenutelný zážitek při poslechu písně Ave Maria…

Po nezbytném nákupu suvenýrů jsme se lanovkou vydali na horní můstek a pak pěšky sešli na můstek dolní. Dnes jsme získali nejvíc turistických razítek.

Další zvláštností naší vlastivědné expedice bylo využití téměř všech dopravních prostředků: rychlíky ČD, EC vlak, autobus, trolejbus, šalina, vláček, lodička, lanovka!

Děkujeme všem, kteří nám naše pravěké putování umožnili a loučíme se šamanským HU- HU- HA!

M. Dytrychová, 23. 9. 2017